Festiwal Dwa Brzegi rozpocznie się już w najbliższą sobotę. Po raz kolejny do Kazimierza zawitają wspaniałe dzieła polskiej i zagranicznej kinematografii i ich twórcy. W tym roku również na Małym Rynku będą miały miejsce otwarte projekcje plenerowe, z cyklu Kino pod Srebrną Gwiazdą. Tym samym w naszej Sielankowym ogródku wszyscy wielbiciele dobrego kina i dobrego jedzenia będą mieli możliwość połączenia obu tych przyjemności.

 

Wybrane przez organizatorów pozycje filmowe wspólnie zostały nazwane Wielkim Kinem na Małym Rynku. I to chyba najlepszy opis tych różnych, ale jakże interesujących dzieł. Kino plenerowe na Małym Rynku to już wręcz tradycja, które doskonale oddaje klimat całego wydarzenia. Wtedy to  uczestnicy festiwalu delektują się znakomitymi dziełami pod srebrzystymi nocnym niebem Kazimierza Dolnego. Pokazy te służą promocji wybitnych produkcji filmowych. Nacisk położony jest na te, które warto uratować od zapomnienia z ostatniego sezonu.

 

A oto one:

  1. Pierwszą projekcją na Małym Rynku będzie „Podatek od miłości”, polska produkcja w reżyserii Bartłomieja Ignaciuka, która odbędzie się w niedzielę 29 lipca o 21:00. Występują w niej Aleksandra Domańska, Grzegorz Damięcki, Roma Gąsiorowska, Magdalena Popławska, Magdalena Różczka, Grażyna Wolszczak i Weronika Rosati. Jest to komedia romantyczna osadzona w całkiem nietypowych warunkach, jak na ten gatunek, bo w Urzędzie Skarbowym. Trudno o bardziej odległe skojarzenie. A jednak relacja inspektorki i podatnika ewoluuje w zaskakujący również dla samych zainteresowanych sposób, podobnie jak film, w którym mieści się więcej współczesnych napięć i życiowych dylematów niż w regularnej komedii romantycznej. Jest to obiecujący debiut reżysera Bartłomieja Ignaciuka na dużym ekranie, który nagrodziła publiczność na festiwalu FMiF 2018 w Koszalinie.
  2. Już następnego dnia, w poniedziałek, 30 lipca, również o 21:00 na Małym Rynku będzie można zobaczyć znany polski film “Chcę się żyć”, którego reżyserem jest Maciej Pieprzyca. O tej produkcji było głośno z wielu powodów, przede wszystkim dlatego, że bez zbędnej dyskusji, został uznany za niezwykły, poruszający i bardzo potrzebny film. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, trudna, ale emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który-mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu – udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. W roli głównej Dawid Ogrodnik, który stworzył jedną z najniezwyklejszych i najbardziej wzruszających kreacji w polskim kinie ostatnich lat. Rolę rodziców Mateusza zagrał wybitny duet aktorski Arkadiusz Jakubik i Dorota Kolak. Kto jeszcze nie widział filmu, ten koniecznie powinien nadrobić te braki i przygotować opakowanie chusteczek.
  3. We wtorek, 31 lipca, również o 21:00, zapraszamy zgoła zupełnie odmienne kino, w ramach pokazu specjalnego Lux Prize. „Western” opowiada o grupie niemieckich pracowników budowlanych rozpoczynających ciężką pracę w na bułgarskiej prowincji. Odległa, zagraniczna okolica budzi w robotnikach poczucie męskiej przygody, wyjazd także konfrontuje ich samych z własnymi uprzedzeniami i nieufnością z powodu bariery językowej czy różnic kulturowych. W ostatecznej rozgrywce ludzie zaczynają rywalizować o uznanie i względy lokalnych mieszkańców.
  4. 1 sierpnia o 21:00 znowu powracamy do rodzimych produkcji. ”Ataki paniki” to wielowątkowa opowieść, w której zwykli ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń, co radykalnie odmieni ich życie. To brawurowa czarna komedia ze szczyptą refleksji, na którą składa się szereg pozornie niezwiązanych ze sobą historii, dla których wspólnym mianownikiem jest tytułowy atak paniki. Nic nie jest tym, czym się wydaje, a codzienność zamienia się w czyste wariactwo. W rolach głównych występują: Artur Żmijewski, Dorota Segda, Magdalena Popławska, Grzegorz Damięcki, Nicolas Bro.
  5. 2 sierpnia o 21:00 spotykamy się na projekcji filmu „Dzikie róże, w reżyserii Anny Jadowskiej. Główną bohaterką jest Ewa, która wraca ze szpitala do swoich dzieci, dwuletniego Jasia i ośmioletniej Marysi, pozostawionych pod opieką matki Ewy podczas jej nieobecności. Wkrótce mąż Ewy, Andrzej, ma wrócić do domu po kilku miesiącach pracy w Norwegii. Małżonkowie nieco się od siebie emocjonalnie oddalili. Trwają przygotowania do Pierwszej Komunii Marysi. Ale Ewa ma sekret, który wkrótce zakłóci pozornie spokojne wody życia rodzinnego. Anna Jadowska (1973) to polska reżyserka i scenarzystka, tworząca filmy fabularne i dokumentalne oraz telewizyjne. Po głośnym debiucie „Dotknij mnie” współreżyserowanym przez Ewę Stankiewicz, kontynuowała realizację filmów skupiających się na kobiecych doświadczeniach w zderzeniu z często wrogą rzeczywistością.
  6. 3 sierpnia na Małym Rynku będzie można obejrzeć amerykański film „The Florida Project”. To ciekawe spojrzenie na Florydę, dalekie od lukrowanych obrazków na turystycznych folderach. Obdrapana, zadymiona, z ostatnim dolcem w kieszeni i palcami zatłuszczonymi tanim burgerem. A jednocześnie pełna szalonych kolorów i kształtów, czułości, perlistego dziecięcego śmiechu, najpiękniejszej beztroski i miłości równie niedoskonałej, co mocnej. W roli głównej jakże charakterystyczny Willem Dafoe.
  7. Filmem zamykającym cykl Kina pod Srebrną Gwiazdą 4 sierpnia, będzie „Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem”. Opowiada on o największych ikonach światowego tenisa i ich legendarnej rywalizacji szwedzkiej sławy Björna Borga z jego największym przeciwnikiem, młodym utalentowanym amerykańskim graczem Johnem McEnroe, który miał miejsce podczas Mistrzostw Wimbledonu w 1980 roku. To historia dwóch postaci, które zmieniły oblicze światowego tenisa, ale też o cenie, którą musiały za to zapłacić.

 

Serdecznie zapraszamy na wielkie kino na Małym Rynku, w urokliwej Sielance!