sielanka3moj-rynek-2

Mały Rynek w Kazimierzu Dolnym to niezwykłe miejsce przesiąknięte atmosferą przeszłości.

Na przełomie XVI i XVII wieku wiele żydowskich rodów kupieckich wzbogaciło się na pośrednictwie w handlu zbożem. Właśnie wtedy na ówczesnym Małym Rynku powstała dzielnica żydowska, zwana „Na Tyłach”. Dominowała w niej zabudowa drewniana. Dziś pozostały po niej jedynie nieliczne domy i XVIII-wieczna synagoga. W jej pobliżu usytuowany jest malowniczy drewniany budynek dawnych jatek koszernych, które były integralną częścią dzielnicy żydowskiej, istniejącej w tym miejscu do 1942 roku. Budowli tego typu zachowało się w Polsce niezwykle mało. Po II wojnie światowej budynek jatek zrekonstruowano na wzór oryginalnego, powstałego w pierwszej połowie XIX wieku.

Obecnie mieszczą się tutaj m.in. Bistro Trzeci Księżyc i Klubojatka Przystanek Dobra, w których odbywają się koncerty znanych i mniej znanych muzyków z Polski i z zagranicy, spotkania poetyckie, pokazy znakomitych filmów dokumentalnych i fabularnych. Właściciele artystycznych lokali stawiają na naturalne i tradycyjne metody produkcji wszystkich specjałów, ale przede wszystkim na rozmowy i bliskość z gośćmi. W ich lokalu muzyka i sztuka w szerokim rozumieniu jest równie istotna, jak dobra i zdrowa kuchnia czy lokalne trunki.

Kolejnym smacznym miejscem na Małym Rynku jest regionalna restauracja Sielanka ulokowana w starym malowniczym budynku tuż nad rzeczką Grodarz. W przytulnym wnętrzu można zjeść smaczne i finezyjnie podane dania kuchni polskiej w nowoczesnym wydaniu, przysmaki i potrawy regionalne, cudowne ciasta i niebanalne desery oraz napić się wybornego wina!

Na Małym Rynku znajduje się także znany wszystkim mieszkańcom Kazimierza i okolic  „Bar pod Bykiem”, słynący z tradycyjnych potraw, a przede wszystkim z wyśmienitych pierogów z różnym nadzieniem, przygotowywanych osobiście przez właścicieli. Koniecznie należy też skosztować różnego rodzaju nalewek i miodów pitnych z Lubelszczyzny. Istniejący od ponad 20 lat „Bar pod Bykiem” zjednał sobie tałych i wiernych klientów.

W weekendy na Małym Rynku zazwyczaj jest gwarno i bardzo kolorowo! Francuskie meble, szkło weneckie, porcelana, stare lampy i zegary, militaria, monety, znaczki, obrazy i biżuteria to tylko niewielka część z przedmiotów, które można kupić lub podziwiać na słynnym targu staroci. W czerwcu przed budynkiem jatek ustawiana jest festiwalowa estrada, na której odbywają się m.in. koncerty Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Stary żydowski rynek w centrum Kazimierzu Dolnego to gwarne, kolorowe, smaczne i ciekawe miejsce, w którym – mimo upływu czasu – wciąż wyczuwa się niesamowity klimat, atmosferę dawnych lat i pozytywną energię! Unikatowe zabytki, regionalne restauracje, barwne widowiska muzyczne i artystyczne oraz słynne targi staroci sprawiają, że Mały Rynek tętni życiem. Kto raz tutaj był, na pewno wróci!

 

(w artykule wykorzystano zdjęcie ze strony www.marcinekartur.pl)

 

 

 

targ2